poniedziałek, 24 stycznia 2011

Trawniki zakładanie i pielęgnacja

Trawniki - zakładanie i pielęgnacja

Wydawałoby się, że założenie trawnika to nic trudnego - i faktycznie, są na tym świecie bardziej skomplikowane projekty. Mimo to, warto całą sprawę rozsądnie zaplanować.

Jeszcze nie skończyły się trudy budowy domu, a już w marzeniach widzimy otaczający go ogród, a w nim nasz wypielęgnowany, gładki, soczyście zielony trawnik. Zadbane trawniki są ozdobą ogrodu, warto jednak wiedzieć, że to nie tylko efektowne tło dla innych roślin. Oprócz walorów estetycznych trawniki mają także inne zalety. Dobrze pielęgnowane trawniki, porośnięte zdrowymi roślinami dostarczają otoczeniu znaczne ilości tlenu i skutecznie podnoszą wilgotność powietrza. Dzięki temu wokół panuje klimat sprzyjający wypoczynkowi.


Zanim zdecydujemy się na zakup, zastanówmy się, jaką funkcję ma pełnić nasz trawnik i w jakich warunkach przyjdzie mu rosnąć. Najczęściej przy domach jednorodzinnych zakłada się trawniki ozdobne lub rekreacyjne, rzadko trawniki sportowe, które wymagają intensywnej pielęgnacji.


Trawniki z rolki to sposób na zieleń wokół domu w ekspresowym tempie. Są ładne od razu po ułożeniu, a po tygodniu można po nich swobodnie chodzić. Pielęgnowanie trawnika z rolki nie różni się od pielęgnacji trawnika z siewu. Trawniki muszą być regularnie podlewane i zasilane nawozami. Murawę należy kosić co pięć-dziesięć dni na wysokość około 3-5 cm, pamiętając, by nie ścinać więcej niż jedną trzecią wysokości źdźbeł. Właściwie ułożone i pielęgnowane trawniki przetrwają długie lata. Trawniki z rolki można rozkładać przez cały sezon wegetacyjny. Darń musi być zdrowa, jednolicie zielona, bez chwastów i łysin, o dobrze rozwiniętym systemie korzeniowym.


Trawniki siane najlepiej zakładać na przełomie sierpnia i września lub kwietnia i maja, bo wtedy zazwyczaj podłoże jest dobrze nawilżone, a temperatura ustabilizowana. Ważne, aby świeżo wykiełkowanych roślin nie ściął przymrozek. Powierzchnię przyszłego trawnika należy zagrabić tak, aby przykryć nasiona cienką warstwą ziemi, a następnie zwałować i podlać rozproszonym strumieniem wody (ostrożnie, żeby nie wypłukać nasion). Kiełkujące nasiona nie wytrzymują suszy, więc dopóki wszystkie wysiane gatunki nie wykiełkują, trzeba dbać o to, żeby podłoże było stale wilgotne.


Nawożenie zapewnia silny wzrost roślin. Nowe trawniki zasilamy po raz pierwszy wczesną jesienią. W kolejnych sezonach zawsze wiosną.


Podlewanie decyduje o prawidłowym rozwoju traw. Nie można dopuszczać do przesychania podłoża. Trawniki należy podlewać systematycznie, najlepiej rozproszonym strumieniem.


Odchwaszczanie jest pracą żmudną i nie mającą końca. Jeżeli chcemy mieć gładkie trawniki, musimy wiosną systematycznie czyścić murawę z chwastów. Najlepiej usuwa się je, używając specjalnej wąskiej łopatki, którą podważa się korzenie. Ostatecznie można używać chemicznych środków chwastobójczych, jednak nie są one obojętne dla środowiska.


Trawniki to podstawa większości ogrodów. Bez odpowiedniego, soczystego, zielonego tła nawet najpiękniejsze drzewka i krzewy nie będą prezentowały się atrakcyjnie.

--
Stopka


Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz